Mobbing Türk iş dünyasında ne kadar yaygın ve ne kadar biliniyor?

 

Mobbing Türkiye’de çok çok yaygın. Kültürümüzün bir uzantısı olarak; geleneklere ve otorite sahibi büyüklerine uymayan, sorgulayan, yanlışlıkları ihbar eden, başarısıyla sivrilen, diğerlerinden farklı olan kişiler ortamdan çıkarılmak isteniyor. Yapılan az sayıdaki araştırmalar  özel sektörde yaklaşık %30, kamu, tıp ve eğitim sektörlerinde yaklaşık  %40 çalışanın yıldırma kurbanı olduğunu gösteriyor.  Bizim genç ve işi zor elde eden toplumumuz susuyor, acı çekiyor. Türkiye için mobbingin maliyeti çok yüksek ve kavram yeterince bilinmiyor, hatta bilgi verildiğinde reddediliyor, devekuşu misali kafalar kuma gömülüyor.

Tabii, son birkaç yılda özel sektörün insan kaynakları profesyonelleri “İşyerinde yıldırma amaçlı duygusal taciz” konusunda biraz fikir sahibi oldular. Performansı düşen ve devamsızlığı artan çalışanların anlattıkları sıkıntıların ve şikayetlerin  gerçekten geçerli olabileceği akıllara yazıldı. Performans ve motivasyonun düşmesinden, personel devir oranının yüksek olmasından, yeteneklerin kaybından ve artan maliyetlerden sorumlu tutulacakları için İK bu konuyu incelemek zorunda kaldı.

Kamu sektöründe ise, bu kadar ağır koşullar varken, bilgilendirme süreçleri yeni başlamış durumda ve bu bilgilendirmeyi dernekler yapıyorlar.  Kavramın farkındalığı oluşmaya başladı ama, önlem alma konusunda hemen hemen hiçbir şey yapılmadı.

Reklamlar

3 thoughts on “Mobbing Türk iş dünyasında ne kadar yaygın ve ne kadar biliniyor?

  1. Mobbing olayı en çok sağlık sektöründe ve özellikle özel hastanelerde fazlaca var,BEN BİR MOBBİNG KURBANIYIM.İki hafta önce işimden oldum.Burası çok tanınmış bir özel hastaneler grubunda meydana geldi.

  2. ben de bir mobbing kurbanıyım. defalarca işten çıkarıldım. şimdi yine işsiz kaldım. bir oğlum var ve eşimden ayrıldım. rts yaşam diyalizden, bks anadolu diyalizden, fatih diyaliz merkezinden hep mobbing kurbanı edildim. oysa ben işini çok iyi hatta mükemmel yapan, dürüst, güvenilir, bağımsız ve yaratıcı bir insanım. kötülerin kazanmasını hiç istemiyorum. bana yardım edin.

  3. 4 SENE ARALIKSIZ MOBİNG E MARUZ KALDIM YAŞADIKLARIMI SIRALASAM NE KABUL EDİLEBİLİR NE DE KATLANILABİLİR ŞEYLERDİ. İŞİMDEN ATILMAM İSTİFA ETMEM HAYATIMIN MAHFOLMASI İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR. BEN BİR DOKTORUM ONLARDA BİZİM SÖZDE ”ABİLERİMİZ ABLALARIMIZ HOCALARIMIZ” AMA BU İNSANLAR İLGİNÇ OLARAK KENDİLERİNDEKİ İÇSEL DEFEKTİN HASTALIKLARININ VE YAPTIKLARININ TAM OLARAK FARKINDA DEĞİLLER… SEBEP NE OLURSA OLSUN İNSAN BİRBİRİNE BUNU NASIL YAPABİLİR SONUÇLARI NELER OLABİLİR DÜŞÜNMEDEN… İNTİHARA SEBEP OLSALAR BOŞANMA YA DA İSTİFAYA ACABA MEMNUN MU OLACAKLARDI… ÇOK İLGİNÇ… HİÇBİRŞEY YAPAMAMAK… YAPMADIM MI YAPTIM AMA BUNA O İŞ YOĞUNLUĞUNDA NASIL BU KADAR KATLANABİLDİM ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM… SONRA ZAMANLA AZALDI… ELLERİNDEKİ SADECE BELLİ KİŞİLERE UYGULAYABİLECEKLERİ UFAK YAPTIRIMLARDAN ŞİDDET VE NEFRET YARATMAYI ÖNEMLİ BİRŞEY SAYAN EVLERİNE GİTTİKLERİNDE NORMALLERMİŞ GİBİ DAVRANABİLEN BU ADAMLAR BANA HOTEL FİLMİNİ ANIMSATIYORLAR… SONUÇ TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU YENİ YENİ İYİLEŞEN BİR RUH HALİ İŞTEN SOĞUMA VE HAYATTAN BEZMİŞLİK… ALLAHA HAVALE EDİYORUM AMA UMARIM BU DÜNYADA İŞLERİ YOLUNDA GİTMEZ HEP BANA DAVRANDIKLARI GİBİ MUAMELE OLURLAR İSTİYORUM…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s