İK yöneticileri ve üst düzey yöneticiler mobbingi önlemek için nasıl çözüm yolları bulmalılar, ve bu konuda ne kadar bilinçliler?

Mobbing adı altında tanımlanan davranışları tamamen önlemek mümkün olmasa da, en aza indirmek hedeflenmeli. İşyeri kazaları, devamsızlık, verimsizlik, müşteri şikayetleri, bir departmandaki yüksek personel devir oranı,  olumsuz kurum iklimi gibi göstergelerin altında yatan gerçekler araştırılmalı, mobbing varsa ortaya çıkarılmalı. Mobbing şikayetleri ciddiye alınarak hemen değerlendirilmeli, çatışmalar sonlandırılmalı, zorba ve kurbanları ayırarak farklı departmanlarda çalışmaları sağlanmalı. 

Ne kadar bilinçliler? Bu soruyu sorduğumda ve seminer vermeyi önerdiğimde, binlerce kişinin çalıştığı bir kurumun İK direktörü “Bizde böyle bir şey yok, kesinlikle yok, bizim kültürümüzde yok” diye cevaplamıştı. Hiçbir şey söylememe izin vermemişti. Oysa istatistikler diyor ki, bir yerde on kişi çalışıyorsa, bunların en az ikisi ya da üçü mutlaka acı çekiyordur.  Mobbing ve doğurduğu büyük maliyetler, açtığı büyük yaralar tepe yönetimin sorumluluğu altındadır, yönetimin mobbing yapılmasına göz yumması demek, teşvik etmesi anlamına gelir.

Reklamlar

3 thoughts on “İK yöneticileri ve üst düzey yöneticiler mobbingi önlemek için nasıl çözüm yolları bulmalılar, ve bu konuda ne kadar bilinçliler?

 1. IK’nin mobbing hakkinda onlem almasi gerek deniyor bircok arastirdigim sitede. Oysa ulkemizdeki sirketlerin sosyal katmanlarinin yapisini goz onunde bulundurdugunuzda bircok durumda IK mobbing’i bizzat uygulayan taraf konumundadir cunku sirketlerde mobbingcilerin cogu ya yonetici konumundadir ya da patrondur. Bu yorumuma katilirsiniz ya da katilmazsiniz ama IK yoneticileri TR’de patron ve yoneticilerin tarafindadir. Yaklasik 20 senelik calisma hayatimda aksine hic rastlamadim.
  Saygilar.

  • Zaten o yüzden kimse mobbingi ,mobbingciyide bulamıyor.Herkes mobbing var diyor ama bir türlü mobbing ile mobbingci bulanamıyor.Kesinlikle katılıyorum hatta az bile yazdığını düşünüyorum.Sendikaların bu konuya hassasiyetle eğilip çalışanları mobbing konusunda bilinçlendirme ve destek sağlamaları bu tip şikayetlerde çalışanı psikolojik ve hukuksal biçimde yanında olmayı hertürlü lojistik desteği vermesi gerekir ve bunun için kişinin sendikalı olması veya kendi sendikasına üye olmasına bakmaksızın bu çalışmanın içinde olmaları gerekiyor.

 2. Saffet Sancak

  Mobbinge uğrayan personelin bu şikayeti bağımsız kuruluşlara yapması daha doğru olur .Şirket içi önleyici tedbirler pek bir işe yaramamaktadır.Pekala bu mekanizmaları işleten personel kolaylıkla dışlanabilmekte ve çaresiz konuma düşmektedir.Bu konuların iyi niyetle ve eğitimle çözüleceğine kani değilim.Ne yazık ki mobbingle mücadele dernekleri uzlaşı arayarak ,merhamet isteğinde bulunarak bir çözüm arayaşındalar.Oysa ki bunun bir insanlık suçu olduğunu kişilerin hak ve saygınlıklarının herşeyin üstünde olduğunu bunun bir cezayi yaptırımın olması mutlaka gerekir.

  ondan sonra yönetciler ve IK isterse mobbing konusunda bilinç sahibi olmasına hiç gerek yok.Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşenmiştir.Kimsenin niyetini bilemiyeceğimize göre sağlam tedbirlerle sorunu çözmek gerekir.Suç tanımı açık yapılmalı ve cezası kesinlikle belirlenmelidir.Bu suçu işleyen kişinin cezasını açıkça yazılmalıdır ve firmalar ister bilsinler ister bilmesinler ihmalkarlıkları varsa cezalandırılmalı ve katkıları varsa artırılmalı bizzat yapıyorsa dahada artırılmalıdır.Çalışma bakanlığı müfettişleri konuştuğumuzda ceza olmadığı için yaptırımımız yok diyorlar avukatlar haklı olarak cezasız suç olmaz diyorlar mobbingin bir cezası olmadığı için suç olarak tanımlamıyorlar.

  Bu konuda mutlaka netlik olmalı !

  Bu iş kimsenin insafına bırakılmamalı.
  Kimsenin merhametine terkedilecek kadar önemsiz bir konu olmamalı.Caydırıcılığı olmayan sadece imaja dönük makyajlarla hiçbir derde deva olunmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s